Zaujímavé a cenné turnajové previerky našich starších žiakov

Naši starší žiaci sú lídrami Oblastnej súťaže národnej ligy skupiny východ v tejto vekovej kategórii na Slovensku a ani v poradí posledný štvrtý turnaj (uskutoční sa tento víkend v Košiciach) nič nezmení na tom, že v regionálnej časti obsadia Modrí Draci skvelé prvé miesto!

„Naši chlapci počas celej sezóny tvrdo pracovali, takže postup medzi štyri najlepšie slovenské tímy je pre nich zaslúženou odmenou. Prvé dve družstvá z východnej časti a dva najlepšie tímy zo západnej časti odohrajú systémom každý s každým dva turnaje, ktoré rozhodnú o celkovom poradí majstrovstiev Slovenska,“ hovorí v pochvalnom duchu Pavol Komjáthy, prezident vodnopólového klubu ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto.

Doplníme, že v Mestskej krytej plavárni-Dragons aréne v Košiciach odohrajú naši starší žiaci svoje zápasy spomínaného štvrtého turnaja v sobotu o 11. hodine proti Prešovu, o 18.15 proti Hornets a v nedeľu o 8.30 proti Vrútkam.

V debate s Pavlom Komjáthym sme sa však vrátili predovšetkým k účinkovaniu tímu starších žiakov Modrých Drakov počas ostatných dvoch týždňov na dvoch mimoriadne kvalitných turnajoch. Naši chlapci najprv perfektne reprezentovali náš klub na turnaji v srbskom Belehrade, kde skončili na skvelom druhom mieste, keď zdolali Zemun 9:4 a Stari Grad Belehrad 9:5, prehrali jedine so slávnou Crvenou zvezdou Belehrad 5:12.

Od minulého štvrtka do nedele účinkovali naši starší žiaci na turnaji v Novákoch na Memoriáli Sergeja Charina. Na jednom z najväčších mládežníckych turnajov v Európe prehrali Modrí Draci v základnej skupine s nemeckým Bayernom 8:11, s ukrajinským Ľvovom 7:14 a domácim Novákom podľahli 2:16. V sobotňajšom štvrťfinále nestačili naši chlapci na španielsku Barcelonu 3:17. V skupine o 5. – 8. miesto potom Modrí Draci vrátili Ľvovu prehru zo základnej skupiny a zvíťazili 7:6, no a na záver v zápase o 5. miesto prehrali s moldavským Kišiňovom 3:11. Modrí Draci tak skončili v konkurencii ôsmich tímov na šiestej priečke, nazbierali však množstvo cenných skúseností.

„Na turnaji v Belehrade sme štartovali na základe recipročného pozvania z klubu Stari Grad Belehrad, ktorého mládežníci štartovali vlani v lete na turnaji u nás v Košiciach. Pozvánku na turnaj do Novák sme dostali už vlani, ale túto príležitosť sme využili až tento rok. Za vedenie nášho vodnopólového klubu môžem povedať, že oba turnaje boli kvalitnou a dôležitou previerkou pre náš talentovaný tím starších žiakov. Zároveň sme sa utvrdili v správnosti cesty, na ktorú sme sa vydali po angažovaní srbského trénera Aleksandara Anastasijeviča k našej mládeži pred začiatkom tejto sezóny. Sezóna nám ukazuje, že môžeme byť v klube spokojní, akú trénerskú kapacitu sa nám podarilo získať,” zdôraznil Pavol Komjáthy.

Potom sme už dali slovo Aleksandarovi Anastasijevičovi, ktorý je trénerom nielen našich starších žiakov, ale aj kadetov. Mimochodom, pre nášho trénera bol turnaj v Srbsku zaujímavý aj z toho pohľadu, že súpermi Modrých Drakov boli dva belehradské kluby, v ktorých kedysi pracoval – Crvena zvezda a Stari Grad. Tréner Anastasijevič vo svojom monológu zhodnotil oba turnaje, na ktorých starší žiaci Modrých Drakov štartovali.

„Oba turnaje boli pre našich chlapcov nesmierne užitočné a poučné. S našimi výkonmi, výsledkami a umiestnením sme veľmi spokojní. Chlapci si mohli konfrontovať svoje schopnosti s rôznymi vodnopólovými školami a hernými štýlmi vďaka zápasom proti súperom zo Srbska, Nemecka, Ukrajiny, Španielska či Moldavska. Pre naše družstvo to boli veľmi kvalitné previerky. My tréneri a aj hráči vieme, v čom musíme pridať, v čom sa treba zlepšiť. A odniesli sme si ešte jeden poznatok – že hráči našich súperov boli fyzicky vyspelejší, to však súvisí s tým, že sme mali v tíme aj viacero mladších hráčov,“ povedal 54-ročný srbský odborník, ktorého angažovalo vedenie ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto pred touto sezónou,aby v klube komplexne zastrešil prácu s mládežou a vzdelával kolegov-trénerov.

Tréner Anastasijevič na záver vyzdvihol štyroch jednotlivcov zo svojho tímu starších žiakov: „Lídrom družstva je kapitán Michal Varga, aj počas týchto dvoch turnajov podal výborné výkony. Sekundujú mu a herne napredujú aj Simon Kavečanky, Norbert Németh, Lukáš Uhrín, Filip Rusinko a Marek Majoroš.“