Reprezentácie Slovenska na ME vo vodnom póle očami Róberta Kaida staršieho

Vodnopólovej reprezentácii žien Slovenska sa podarilo milo prekvapiť postupom do štvrťfinále.

Pozorným divákom vodnopólových majstrovstiev Európy v Budapešti je aj tréner seniorského a juniorského tímu Modrých Drakov Róbert Kaid starší.

V rozhovore s ním sme sa pristavili pri hodnotení hry nášho mužského i ženského reprezentačného tímu. Najprv sme sa pristavili pri ženách. Tie v základnej skupine najprv podľahli trom obrovským favoritom, Rusku 2:31 (0:9, 0:5, 1:8, 1:9), Maďarsku 2:20 (1:5, 0:5, 1:4, 0:6) a Grécku 2:18 (0:4, 2:4, 0:6, 0:4).

Po výhrach nad Srbskom 6:2 (1:0, 2:1, 1:0, 2:1) a Chorvátskom 9:7 (1:3, 3:1, 3:2, 2:1) však naše baby dosiahli prelomový úspech v podobe postupu do štvrťfinále! V ňom podľa očakávania podľahli favorizovanému Holandsku 2:22 (0:6, 0:3, 1:7, 1:6).

Program na ME vo vodnom póle v Budapešti a povzbudzovanie slovenských reprezentačných tímov mužov i žien si užili aj Modrí Draci. Na snímke zľava prezident nášho klubu Ľubomír Myndiuk a naši hráči, Bronislava Šepeľová a Michal Capcara.

„Postup do štvrťfinále je veľmi pekný výsledok a fantastický úspech, keď vezmeme do úvahy, v akých pomeroch dievčatá pracujú a v akom stave sú podmienky na vodné pólo na Slovensku. Dostať sa do najlepšej európskej osmičky, to je veľká vec, tobôž, keď naše ženy štartujú na šampionáte po 27 rokoch. Klobúk dole pred dievčatami a celým realizačným tímom, odviedli výbornú robotu.

Na tri suverénne najsilnejšie družstvá v základnej skupine sme nemali,  rovnako ani na naše štvrťfinálové súperky, najdôležitejšie však bolo, že dievčatá zvládli oba zápasy, v ktorých sa rozhodovalo o postupe. Celý tím bol správne nabudený, hráčky podali bojovné výkony, bolo vidieť, že po mentálnej stránke boli výborne pripravené. Veď napríklad odpor Chorvátska v prvej polovici duelu nevedeli prelomiť, ale potom zápas otočili, tam sa ukázala ich pripravenosť.“

Juniorky ŠKP Modrí Draci Košice získali v aktuálnej sezóne bronz

V prípade našej mužskej reprezentácie sa potvrdili papierové očakávania a v základnej skupine sme skončili na poslednom štvrtom mieste po prehrách s Čiernou Horou 4:15 (2:1, 0:6, 1:4, 1:4), Nemeckom 5:8 (1:4, 2:1, 2:3, 0:0) a Chorvátskom 4:16 (0:3, 2:4, 1:4, 1:5). Kvalifikovali sme sa do skupiny o 13.-16. miesto, kde sme po víťazstve nad Maltou 8:4 (3:1, 2:1, 1:2, 2:0) nastúpili v zápase o konečné 13. miesto proti Francúzsku. V poslednom zápase sme však prehrali 6:9 (0:2, 1:4, 3:1, 2:2) a obsadili tak 14. priečku.

„Vedeli sme, že Čierna Hora a Chorvátsko sú nad naše sily, tie mužstvá sa nachádzajú výkonnostne na omnoho vyššej úrovni. Prekvapiť sme mohli jedine Nemecko, aj to za predpokladu, že my budeme mať po všetkých stránkach top deň a súper bude mať trochu slabší deň. To sa nestalo, prehrali sme o tri góly, bol to z nášho pohľadu trochu smoliarsky zápas, nepremenili sme v ňom dva pokutové hody.

Je však odrazom reality, že sa v európskom rebríčku nachádzame v skupine tímov, ktoré čakajú na prienik do elitnej dvanástky,“ zhodnotil účinkovanie mužskej reprezentácie Róbert Kaid starší, ktorý časť šampionátu sledoval prostredníctvom internetových prenosov z nemocnice alebo z domu. Musel totiž podstúpiť jeden operačný zákrok, ktorý už dlhší čas odkladal, takže vinou rekonvalescencie nemohol vycestovať ani do Budapešti, kde pôvodne plánoval sledovať zápasy majstrovstiev Európy aj v spoločnosti prezidenta nášho klubu Ľubomíra Myndiuka.