Poručík Šuster už mukluje na stavbe rodinného domu

Narodil sa 17. septembra 1986 v Košiciach. Patrí medzi tých hráčov nášho tímu, ktorí popri športe úspešne zvládli aj štúdium na vysokej škole. Chodil na bilingválne gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Košiciach a potom pokračoval v našom meste aj na Vysokej škole bezpečnostného manažérstva v odbore ochrana osôb a majetku, kde zoštátnicoval na čisté áčka.

„Hovorím plynule po anglicky, hoci som sa tento jazyk nikdy nedrvil. Na gymnáziu som mal okrem angličtiny aj nemčinu, ale tú som vnímal iba ako povinnosť, až tak sa mi nepáčila, takže som ju bral športovo. No cudzie jazyky sa na mňa proste lepia,” vraví s úsmevom Šusty.

Hneď po skončení vysokej školy pracoval na letisku, ale ako sám vraví, nebolo to preňho ideálne zamestnanie. „Potreboval som niečo akčnejšie. Nebavilo ma robiť každý deň to isté, no a sedavé zamestnanie mi takisto nerezalo. Po roku na letisku ma prijali do Policajného zboru. Po skončení vysokej školy som sa tešil, že od učenia už mám navždy pokoj, ale musel som absolvovať štúdium na Strednej odbornej škole Policajného zboru Košice. Znamenalo to osem mesiacov učenia, pochodovania, strieľania, cvičenia a sebaobrany. Potom som zvládol záverečnú maturitnú skúšku z troch predmetov a zaradili ma do hliadky na obvodnom oddelení, tam som sa veľa naučil. Aj keď sa to niekomu možno nezdá, je to ťažká práca. Stretol som sa so situáciami, do ktorých sa v bežnom živote možno ani nedostanem. Dodnes si pamätám na niektoré príjemné, ale aj nepríjemné momenty. Pred dvoma rokmi som dostal ponuku ísť na dôstojnícku školu do Bratislavy, takže som sa znova pustil do učenia a pripravoval som sa na službu v pozícii policajného dôstojníka. Asi ako každý, aj ja túžim po kariérnom postupe a chcem v živote niečo dosiahnuť, preto som ani na chvíľku neváhal a využil som túto možnosť. V súčasnosti pracujem na úseku, ktorý sa zaoberá majetkovou kriminalitou, mám dôstojnícku hodnosť poručík.”

Od 6. júna 2015 je Šusty ženáč. S manželkou Ľudkou dieťa zatiaľ nemajú. „Ľudka chce, aby sme najprv dokončili náš rodinný dom a potom mali deti. V súčasnosti mi preto zaberá takmer všetok voľný čas práca okolo dokončenia nášho domu, ktorý staviame poväčšinou svojpomocne,” prezrádza Šusty a rozosmeje sa, že on len „mukluje” a profesionálne práce necháva na svojho otca a iných majstrov. „Mali sme možnosť postaviť dom v dedinke Kokšov-Bakša, kde býva takmer celá moja rodina, takže sme to využili.“

Zatiaľ majú Šusterovci psíka yorkshira, ktorý sa volá Samko. „Každé leto sa snažíme ísť na dovolenku k moru, kde sa s manželkou len vypekáme a papáme, aby sme vypli od náročnej práce a všetkých povinností. V zime radi lyžujeme,” hovorí o spoločných záľubách.

V juniorskej kategórii bol Martin Šuster účastníkom dvoch turnajov majstrovstiev Európy a raz štartoval aj na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie. Bol aj v širšom výbere seniorskej reprezentácie Slovenska pred majstrovstvami Európy v španielskej Malage v roku 2008, ale do záverečnej nominácie na toto podujatie sa napokon nedostal. „Aj keď mám vodné pólo ako koníček popri práci a iných aktivitách, venujem sa mu už viac ako dvadsať rokov. Je to super odreagovanie sa po náročnom dni.”