Na 18. ročníku Memoriálu Rudolfa Štoffana sa predstaví šesť kadetských tímov

ŠKP Modrí Draci Košice organizuje už 18. ročník Memoriálu Rudolfa Štoffana, prestížneho medzinárodného turnaja vodných pólistov v kategórii kadetov. Dejiskom podujatia bude od stredy 28. augusta do piatka 30. augusta bazén kúpaliska Červenej hviezdy v Košiciach.

Memoriál Rudolfa Štoffana patrí každoročne medzi najdôležitejšie podujatia, ktoré náš klub organizuje. Turnaj bude ako už tradične kvalitne obsadený. Okrem nášho družstva Modrých Drakov sa predstaví ukrajinský tím z Ľvova, maďarský Szentes a traja slovenskí zástupcovia – ŠK Hornets Košice, Nereus Žilina a Slávia PU Prešov. Na každého účastníka čaká po päť kvalitných zápasov, bude sa hrať systémom každý s každým.

Rudolf Štoffan patrí medzi legendy česko-slovenského, slovenského i košického vodného póla. Bol vynikajúci hráč a neskôr veľmi uznávaný tréner najlepších slovenských klubov. Po úspešnej hráčskej kariére, počas ktorej pôsobil v ÚDA Praha (1956 – 1957) i ČH Košice (1958 – 1964, s klubom vybojoval tri ligové tituly) a mal na svojom konte 60 štartov v československej reprezentácii, sa vypracoval medzi špičkových trénerov.

Viedol všetky elitné slovenské kluby (s ČH Košice získal v rokoch 1965 až 1974 deväť majstrovských titulov, ďalej trénoval Nováky v rokoch 1975 až 1977 i Sláviu UK Bratislava v rokoch 1978 až 1985, potom na klubovej úrovni ešte aj ženy Slovana Bratislava), ale aj federálnu reprezentáciu. Na majstrovstvách Európy v roku 1989 v nemeckom Bonne dotiahol tím Československa (ktorý však v tom čase tvorili výhradne Slováci) na skvelé 7. miesto, keď na turnaji sme si vybojovali aj historické víťazstvo nad Maďarskom 9:8. Rudolf Štoffan bol trénerom reprezentácie Československa aj na olympiáde v roku 1992 v španielskej Barcelone.

Neskôr bol trénerom samostatného Slovenska a pracoval ako metodik Slovenského zväzu vodného póla. Bol určite najemotívnejším reprezentačným koučom.

Veselý, priateľský a temperamentný chlapík s prezývkou „Tojás“ (vajíčko po maďarsky) sa narodil 16. mája 1936 v Košiciach a zomrel 3. marca 2001 ako 64-ročný po dlhej a ťažkej chorobe. Jeho prácu a osobnosť si náš klub veľkou úctou pripomína turnajom mladých vodnopólových nádejí. Vlani obsadili kadeti Modrých Drakov konečné obsadili piate miesto. „Celý môj život bol spojený s vodným pólom, nič iné by som ani nevedel robiť. Bola to moja veľká láska, s ktorou som sa rád maznal,“ výstižne a úprimne vykreslil Rudolf Štoffan pred rokmi svoj vzťah k vodnému pólu.

Pre tento šport ho objavil legendárny Bartolomej Ščavnický. Inak, práve úprimnosť dokonale vykresľovala Rudolfa Štoffana. O ňom do bodky platilo, že bol otvorená duša. Čo mal na srdci, to mal aj na jazyku. Povedal všetko priamo, ako to videl a cítil. Neraz aj za cenu, že sa to niekomu nepáčilo, prípadne mal z toho problémy. Nepochybne patrí medzi nezabudnuteľné osobnosti košického vodného póla.

 

 

PROGRAM 18. ROČNÍKA MEMORIÁLU RUDOLFA ŠTOFFANA

STREDA, 28. AUGUSTA
9.30    Ľvov – Slávia PU Prešov
10.30    ŠK Hornets Košice – Szentesi VK
11.30    ŠKP Modrí Draci Košice – Nereus Žilina
17.00    Nereus Žilina – Ľvov
18.00    ŠKP Modrí Draci Košice – Szentesi VK
19.00    ŠK Hornets Košice – Slávia PU Prešov

ŠTVRTOK, 29. AUGUSTA
9.30   ŠKP Modrí Draci Košice – ŠK Hornets Košice
10.30  Ľvov – Szentesi VK
11.30  Nereus Žilina – Slávia PU Prešov

14.00  Spomienka na Rudolfa Štoffana na Verejnom cintoríne v Košiciach

17.00   ŠK Hornets Košice – Ľvov
18.00   Nereus Žilina – Szentesi VK
19.00   ŠKP Modrí Draci Košice – Slávia PU Prešov

PIATOK, 30. AUGUSTA
9.30   ŠKP Modrí Draci Košice – Ľvov
10.30   ŠK Hornets Košice – Nereus Žilina
11.30   Szentesi VK – Slávia PU Prešov

12.45   Záverečné vyhodnotenie turnaja