Memoriál Rudolfa Štoffana – pocta legende v podaní starších žiakov

ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto počas tohto leta zorganizuje už 16. ročník Memoriálu Rudolfa Štoffana, prestížneho medzinárodného turnaja vodných pólistov v kategórii starších žiakov. Dejiskom podujatia bude od piatka 18. augusta do nedele 20. augusta bazén kúpaliska Červenej hviezdy v Košiciach.

„Okrem nášho tímu sa na turnaji predstavia aj ďalšie slovenské kluby, ŠK Hornets Košice a Prešov. Samozrejmosťou bude účasť kvalitných zahraničných družstiev, s ktorými naši hráči majú možnosť získať cenné skúsenosti. Tentoraz to bude srbský Bečej, maďarský Csongrád a ukrajinský Ľvov. Na každého účastníka bude čakať po päť kvalitných zápasov, pretože sa bude hrať systémom každý s každým. Memoriál Rudolfa Štoffana patrí každoročne medzi najdôležitejšie podujatia, ktoré náš klub organizuje,“ zdôrazňuje Pavol Komjáthy, prezident vodnopólového klubu ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto.

Rudolf Štoffan patrí medzi legendy česko-slovenského, slovenského i košického vodného póla. Po úspešnej hráčskej kariére, počas ktorej pôsobil v ÚDA Praha (1956 – 1957) i ČH Košice (1958 – 1964, s klubom vybojoval tri ligové tituly) a mal na svojom konte 60 štartov v československej reprezentácii, sa vypracoval medzi špičkových trénerov.

Viedol všetky elitné slovenské kluby (s ČH Košice získal v rokoch 1965 až 1974 deväť majstrovských titulov, ďalej trénoval Nováky v rokoch 1975 až 1977 i Sláviu UK Bratislava v rokoch 1978 až 1985, potom na klubovej úrovni ešte aj ženy Slovana Bratislava), ale aj federálnu reprezentáciu. Na majstrovstvách Európy v roku 1989 v nemeckom Bonne dotiahol tím Československa (ktorý však v tom čase tvorili výhradne Slováci) na skvelé 7. miesto, keď na turnaji sme si vybojovali aj historické víťazstvo nad Maďarskom 9:8. Rudolf Štoffan bol trénerom reprezentácie Československa aj na olympiáde v roku 1992 v španielskej Barcelone. Neskôr bol trénerom samostatného Slovenska a pracoval aj ako metodik Slovenského zväzu vodného póla. Bol určite najemotívnejším reprezentačným koučom.

Veselý, priateľský a temperamentný chlapík s prezývkou „Tojás“ (vajíčko po maďarsky) sa narodil 16. mája 1936 v Košiciach a zomrel 3. marca 2001 ako 64-ročný po dlhej a ťažkej chorobe. „Rudolf Štoffan bol vynikajúci hráč a neskôr veľmi uznávaný tréner najlepších slovenských klubov. Jeho prácu a osobnosť si s veľkou úctou pripomíname turnajom mladých vodnopólových nádejí. Náš klub je veľmi rád, že si môžeme uctiť jeho pamiatku práve takýmto podujatím. Tešíme sa, že dejiskom turnajových zápasov bude kúpalisko Červenej hviezdy, na ktorom Rudy kedysi hrával aj trénoval. Vážime si, že sa na ňom pravidelne zúčastňujú manželka a dcéry Rudolfa Štoffana s rodinami,” prezradil ďalej Pavol Komjáthy, prezident vodnopólového klubu ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto.

„Celý môj život bol spojený s vodným pólom, nič iné by som ani nevedel robiť. Bola to moja veľká láska, s ktorou som sa rád maznal,“ výstižne a úprimne vykreslil Rudolf Štoffan pred rokmi svoj vzťah k vodnému pólu. Pre tento šport ho objavil legendárny Bartolomej Ščavnický. Inak, práve úprimnosť dokonale vykresľovala Rudolfa Štoffana. O ňom do bodky platilo, že bol otvorená duša. Čo mal na srdci, to mal aj na jazyku. Povedal všetko priamo, ako to videl a cítil. Neraz aj za cenu, že sa to niekomu nepáčilo, prípadne mal z toho problémy. Nepochybne však patrí medzi nezabudnuteľné osobnosti košického vodného póla.