Memoriál Rudolfa Štoffana – pocta legende v podaní kadetov

ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto organizuje už 17. ročník Memoriálu Rudolfa Štoffana, prestížneho medzinárodného turnaja vodných pólistov v kategórii kadetov. Dejiskom podujatia bude od nedele 19. augusta do utorka 21. augusta bazén kúpaliska Červenej hviezdy v Košiciach.

„Memoriál Rudolfa Štoffana patrí každoročne medzi najdôležitejšie podujatia, ktoré náš klub organizuje. Turnaj bude ako už každoročne kvalitne obsadený. Okrem nášho družstva sa predstavia ukrajinské tímy z Ľvova a Užhorodu, maďarský Miškovec, výber Litvy do 16 rokov a ŠK Hornets Košice. Na každého účastníka čaká po päť kvalitných zápasov, bude sa hrať systémom každý s každým.V konfrontácii s týmito kvalitnými družstvami budú mať naši hráči možnosť získať cenné skúsenosti. Aj keď náš tím len teraz začal trénovať, verím, že naši chlapci nájdu dosť motivácie, aby ukázali čo najviac zo svojho vodnopólového umenia,“ vraví Pavol Komjáthy, prezident vodnopólového klubu ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto. Doplnil, že v období od 18. do 22. augusta bude náš klub v Košiciach hostiť aj družstvo Slavie Praha s hráčmi narodenými v roku 2004, ktoré si mimo turnaja zahrá pár prípravných zápasov s rovesníkmi Modrých Drakov.

Memoriál Rudolfa Štoffana – pocta legende v podaní kadetov

Rudolf Štoffan (v hornom rade tretí sprava) na tímovej fotografii vodných pólistov ČH Košice. V obleku je ďalšia trénerská legenda, Bartolomej Ščavnický.

Takto veselo si zapózovali účastníci minuloročného Memoriálu Rudolfa Štoffana.

Rudolf Štoffan patrí medzi legendy česko-slovenského, slovenského i košického vodného póla.

Po úspešnej hráčskej kariére, počas ktorej pôsobil v ÚDA Praha (1956 – 1957) i ČH Košice (1958 – 1964, s klubom vybojoval tri ligové tituly) a mal na svojom konte 60 štartov v československej reprezentácii, sa vypracoval medzi špičkových trénerov.
Viedol všetky elitné slovenské kluby (s ČH Košice získal v rokoch 1965 až 1974 deväť majstrovských titulov, ďalej trénoval Nováky v rokoch 1975 až 1977 i Sláviu UK Bratislava v rokoch 1978 až 1985, potom na klubovej úrovni ešte aj ženy Slovanu Bratislava), ale aj federálnu reprezentáciu. Na majstrovstvách Európy v roku 1989 v nemeckom Bonne dotiahol tím Československa (ktorý však v tom čase tvorili výhradne Slováci) na skvelé 7. miesto, keď na turnaji sme si vybojovali aj historické víťazstvo nad Maďarskom 9:8. Rudolf Štoffan bol trénerom reprezentácie Československa aj na olympiáde v roku 1992 v španielskej Barcelone. Neskôr bol trénerom samostatného Slovenska a pracoval ako metodik Slovenského zväzu vodného póla. Bol určite najemotívnejším reprezentačným koučom. Veselý, priateľský a temperamentný chlapík s prezývkou „Tojás“ (vajíčko po maďarsky) sa narodil 16. mája 1936 v Košiciach a zomrel 3. marca 2001 ako 64-ročný po dlhej a ťažkej chorobe.

„Rudolf Štoffan bol vynikajúci hráč a neskôr veľmi uznávaný tréner najlepších slovenských klubov. Jeho prácu a osobnosť si s veľkou úctou pripomíname turnajom mladých vodnopólových nádejí. Náš klub je veľmi rád, že si môže uctiť jeho pamiatku práve takýmto podujatím. Tešíme sa, že dejiskom turnajových zápasov bude kúpalisko Červenej hviezdy, na ktorom Rudy kedysi hrával aj trénoval. Vážime si, že sa na ňom pravidelne zúčastňujú manželka a dcéry Rudolfa Štoffana s rodinami,” prezradil Pavol Komjáthy, prezident vodnopólového klubu ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto.
„Celý môj život bol spojený s vodným pólom, nič iné by som ani nevedel robiť. Bola to moja veľká láska, s ktorou som sa rád maznal,“ výstižne a úprimne vykreslil Rudolf Štoffan pred rokmi svoj vzťah k vodnému pólu. Pre tento šport ho objavil legendárny Bartolomej Ščavnický. Inak, práve úprimnosť dokonale vykresľovala Rudolfa Štoffana. O ňom do bodky platilo, že bol otvorená duša. Čo mal na srdci, to mal aj na jazyku. Povedal všetko priamo, ako to videl a cítil. Neraz aj za cenu, že sa to niekomu nepáčilo, prípadne mal z toho problémy. Nepochybne však patrí medzi nezabudnuteľné osobnosti košického vodného póla.

PROGRAM MEMORIÁLU RUDOLFA ŠTOFFANA

Nedeľa 19. augusta
8.45 Hornets – Ľvov
10.00 Modrí Draci – Litva
11.15 Miškovec – Užhorod
16.00 Modrí Draci – Hornets
17.15 Ľvov – Miškovec
18.30 Litva – Užhorod

Pondelok 20. augusta
8.30 Užhorod – Ľvov
9.45 Hornets – Litva
11.00 Modrí Draci – Miškovec
16.00 Ľvov – Litva
17.15 Miškovec – Hornets
18.30 Modrí Draci – Užhorod

Utorok 21. augusta
8.00 Litva – Miškovec
9.15 Modrí Draci – Ľvov
10.30 Hornets – Užhorod