Memoriál Rudolfa Štoffana – Modrí Draci skončili na 5. mieste

ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto zorganizoval od 19. do 21. augusta už 17. ročník Memoriálu Rudolfa Štoffana, prestížneho medzinárodného turnaja vodných pólistov v kategórii kadetov. Dejiskom podujatia bol bazén kúpaliska Červenej hviezdy v Košiciach.

Memoriál Rudolfa Štoffana – Modrí Draci skončili na 5. mieste

Turnaj na počesť legendy česko-slovenského, slovenského i košického vodného póla, ktorý sa po úspešnej hráčskej kariére (tri majstrovské tituly s ČH Košice i 60 štartov v reprezentácii) vypracoval medzi špičkových trénerov, patrí každoročne medzi najdôležitejšie podujatia, ktoré náš klub organizuje. Veselý, priateľský a temperamentný chlapík s prezývkou „Tojás“ (vajíčko po maďarsky) sa narodil 16. mája 1936 v Košiciach a zomrel 3. marca 2001 ako 64-ročný po dlhej a ťažkej chorobe. Podujatie sme zhodnotili s prezidentom klubu Pavlom Komjáthym.

Pre Pavla Komjáthyho bol turnaj špecifický, keďže mal na ňom povinnosti nielen ako prezident klubu, ale aj ako tréner tímu Modrých Drakov.

„Hernú úroveň turnaja hodnotím pozitívne, podujatie sa mimoriadne vydarilo, prialo nám aj počasie. Okrem nášho družstva sa predstavili ukrajinské tímy z Ľvova a Užhorodu, maďarský Miškovec, výber Litvy do 16 rokov a ŠK Hornets Košice. Na každého účastníka čakalo po päť kvalitných zápasov, hralo sa systémom každý s každým. Možno si niekto kladie otázku, či je dobré konfrontovať svoje sily a schopnosti s papierovo slabšími alebo dokonca nevodnopólovými krajinami, ako je Litva či Ukrajina. Treba si však uvedomiť, že v mládežníckej kategórii majú tieto krajiny kvalitný program rozvoja a podpory výchovy mladých športovcov. O celosvetovo uznávanej maďarskej škole sa asi ani netreba zoširoka rozpisovať. Klub z Miškovca má vytvorené perfektné podmienky na trénovanie, rovnako aj finančné a materiálové zabezpečenie. Maďarská vláda vytvorila fond na podporu športu, z ktorého sa uhrádzajú náklady na účasť na turnajoch, sústredeniach a podobne. U nás je toto všetko v réžii rodičov,“ rozhovoril sa prezident ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto.

Kadeti ukrajinského Ľvova sa napokon stali víťazmi 17. ročníka Memoriálu Rudolfa Štoffana. Modrí Draci obsadili konečné piate miesto, keď porazili Litvu 7:6 (0:2, 4:2, 2:1, 1:1) a potom postupne podľahli Hornets 3:12 (1:4, 0:3, 2:3, 0:2), Miškovcu 5:8 (1:0, 0:5, 1:2, 3:1),  Užhorodu 5:10 (2:3, 0:1, 1:5, 2:2) a Ľvovu 5:8 (0:2, 3:0, 1:4, 1:2). „Čo sa týka nášho družstva Modrých Drakov, účasťou na turnaji sme začali prípravu na novú sezónu. Zápasy, ktoré sme odohrali, nám ukázali, na čo sa treba v príprave zamerať. Budeme pokračovať v práci srbského trénera Aleksandara Anastasijeviča a verím, že výsledky sa dostavia. Nebudem vyzdvihovať žiadneho z našich hráčov. Hralo celé družstvo a chlapci ukázali, že sa vedia zomknúť a ťahať za jeden koniec povrazu. Ak to tak bude aj ďalej v príprave, nemám obavy o budúcnosť týchto hráčov,“ hovoril Pavol Komjáthy o účinkovaní nášho tímu na 17. ročníku Memoriálu Rudolfa Štoffana.

Memoriál Rudolfa Štoffana – Modrí Draci skončili na 5. mieste

Aj pre Pavla Komjáthyho to bol špecifický turnaj, keďže mal na ňom povinnosti nielen ako prezident klubu, ale aj ako tréner nášho tímu. „Byť hlavným trénerom bol pre mňa taký malý návrat, keďže som túto kategóriu viedol ešte ako 11-ročných, keď sme boli majstri Slovenska. Trénerstvo je zodpovedné povolanie. Od Sašu Anastasijeviča som sa veľmi veľa naučil. Nielen po vodnopólovej stránke, ale aj ohľadne sebaovládania a správania sa počas zápasu. U nás je bežné, že tréner nadáva – hráčom či rozhodcom, nedovolí svojim zverencom rozmýšľať, vykrikuje povely a hráči ich musia plniť. To potom ničí ich kreativitu a potom sa z nich vo vyšších vekových kategóriách stávajú nepoužiteľní hráči. Tréner je na lavičke na to, aby striedal hráčov, vzal oddychový čas, prípadne podporil zverencov svojou prítomnosťou.“

Na turnaji sa tradične zúčastnila aj pani Agáta Štoffanová, vdova po Rudolfovi Štoffanovi. „Pani Štoffanová aj s dcérami sa každoročne tešia na toto podujatie, ktoré nie je len o športe, ale je aj veľmi milou spoločenskou udalosťou. Pani Štoffanová pochádza z Košíc, má tu teda nielen časť rodiny, ale aj množstvo známych.“ Už sa stalo tradíciou, že v TimeOut Restaurant & Café v Mestskej krytej plavárni organizuje malé posedenie, na ktorom sa stretnú priatelia a známi rodiny Štoffanovej, väčšinou bývalí vodní pólisti a plavkyne. „Vtedy sa spomína, a verte, že neraz sú to veľmi úsmevné príhody z ich športového života. Veď s pánom Rudolfom Štoffanom spolupracovali aj Ladislav Bottlik, Štefan Bottlik, Viliam Illes, ktorí svojou účasťou na turnaji vzdali česť pamiatke pána tohto skvelého človeka i trénera,“ uzavrel Pavol Komjáthy.

Výsledky 17. ročníka Memoriálu Rudolfa Štoffana
Modrí Draci – Litva 7:6
Modrí Draci – Hornets 3:12
Modrí Draci – Miškovec 5:8
Modrí Draci – Užhorod 5:10
Modrí Draci – Ľvov 5:8
Hornets – Ľvov 5:10
Miškovec – Užhorod 10:15
Ľvov – Miškovec 8:8
Litva – Užhorod 2:15
Užhorod – Ľvov 4:8
Hornets – Litva 10:3
Ľvov – Litva 10:6
Miškovec – Hornets 18:7
Litva – Miškovec 5:11
Hornets – Užhorod 11:10

Konečné poradie
1.Ľvov
2.Miškovec
3.Hornets
4.Užhorod
5.Modrí Draci
6.Litva

Najlepší brankár: Federko (Ľvov), najlepší strelec: Vizmeg (Miškovec), najlepší hráč: Adamec (Hornets).

ĎAKUJEME PARTNEROM