Jozef Hrošík – zakladateľ ženského vodného póla v Košiciach

Dnes by sa bol dožil okrúhlych 75. narodenín legendárny vodnopólový tréner a bývalý československý reprezentant Jozef Hrošík. Žiaľ, vlani 4. septembra nás navždy opustil. Tento článok je prejavom poďakovania a úcty k človeku, ktorý celý svoj život spojil s vodným pólom. Venujte mu dnes tichú spomienku.

Jozef Hrošík (narodil sa 14. januára 1942) bol dlhoročným hráčom Červenej hviezdy Košice, s ktorou získal viacero majstrovských titulov vo federálnej lige. No jeho meno bude navždy spojené najmä s tým, že sa stal zakladateľom ženského vodného póla v Košiciach. Práve v hlave Jozefa Hrošíka sa zrodila myšlienka, aby sa u nás aj nežnejšie pohlavie venovalo tomuto krásnemu športu.

„Členské družstvo v Košiciach sme začali budovať tak, že sme angažovali do vodnopólového klubu dievčatá, ktoré sa venovali predtým buď plávaniu či synchronizovanému plávaniu, ale aj atletike či bedmintonu. So získavaním hráčok do klubu nebol vôbec problém, kamarátky si medzi sebou šírili informáciu, že v Košiciach vznikol ženský vodnopólový tím,“ zaspomínal si Jozef Hrošík na začiatky budovania svojho diela v rozsiahlom rozhovore pre vodnopólový časopis Mokrá Lopta v roku 2009.

Ženský oddiel sa začal formovať v máji 1989, v októbri si družstvo prvýkrát zahralo, no a hráčky ŠKP získali hneď v roku 1990 historicky prvý titul majsteriek Československa! Pamätná určite ostane oslava historického prvého federálneho titulu v Kolibe v Barci.
Celkovo získalo ženské družstvo ŠKP Košice pod vedením Jozefa Hrošíka dva československé a potom päť slovenských majstrovských titulov v rozpätí rokov 1993 až 1998. Akurát v roku 1997 prerušili košickú hegemóniu Vrútky. Okrem dlhoročného pôsobenia v pozícii trénera ženských kategórií v ŠKP Košice bol Jozef Hrošík aj trénerom ženskej reprezentácie Slovenska, ktorú viedol i na turnaji A-kategórie majstrovstiev Európy v anglickom Sheffielde v roku 1993. Slovenské družstvo tam pri jedinej účasti na tomto najvyššom fóre skončilo na poslednom mieste.

Slávne obdobie košického ženského vodného póla sa skončilo po Hrošíkovom odchode od seniorského družstva. Ale aj potom sa Jozef Hrošík ešte venoval deťom, konkrétne vekovo najmladším adeptkám vodného póla v našom klube ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto.

Veľmi dobre vedel, že práca so ženami či dievčatami je úplne iná ako trénovanie mužov. „Človek musí držať emócie na uzde. Nemôže používať slovník ako pri chlapoch, lebo ženská duša je citlivá.“ Svojho času absolvoval operácie srdca, ktoré ho na chvíľku vytrhli z vodnopólového kolotoča. „Ako tréner žien som emócie musel dusiť v sebe a nevyventiloval som ich. Zrejme sa to prejavilo. Iné rizikové faktory totiž u mňa neboli, veď nefajčím a ani nepijem alkohol.“

Práci so ženami a dievčatami-vodnými pólistkami zasvätil Jozef Hrošík významnú kapitolu svojho života. Bol otcom troch detí, Jozef mladší bol dlhoročný reprezentant Slovenska, ešte aj v sezóne 2014/2015 prispel svojimi výkonmi k zisku bronzu Modrých Drakov v slovenskej extralige. A aj dcérky pána Hrošíka staršieho – Katarína a Martina – potvrdili, že jablko nepadá ďaleko od stromu, keďže sa tiež venovali vodnému pólu.