Janka Bružeňáková sa zahryzla do trénerskej práce

Bývalá brankárka dievčenských tímov ŠKP Modrí Draci Košice-Staré Mesto Jana Bružeňáková je vinou zdravotných problémov mimo aktívneho hráčskeho vodnopólového diania od sezóny 2018/2019. Niekdajšia opora slovenskej ženskej reprezentácie však v žiadnom prípade neopustila svet vodného póla a zostala v úzkom kontakte s naším klubom.

V spomínanej sezóne 2018/2019 bola Janka vedúcou družstva žiačok a zároveň naberala užitočné trénerské skúsenosti popri vtedajšom šéfovi dievčenskej zložky v našom klube Róbertovi Kaidovi staršom.

„V septembri 2018 mi lekári oznámili, že krčné stavce nemám v najlepšom stave a odporučili mi dať si športovú pauzu. Musela som si to premyslieť a rozhodla som sa prerušiť vodnopólovú kariéru. Nechcela som riskovať väčšie zdravotné komplikácie, pretože odporúčanie lekárov bolo jasné. Navyše mi zdôraznili, že ak si doprajem pokoj, v civilnom živote ma tieto problémy s krčnými stavcami nebudú nijako obmedzovať. Keďže Modrí Draci v ročníku 2018/2019 nepostavili tím senioriek a junioriek, mala som hrať na hosťovaní za Piešťany, ale napokon z toho, pochopiteľne, nebolo nič,“ rozhovorila sa Janka Bružeňáková, ktorá 13. augusta oslávi 23. narodeniny.

Aj keď teda nútene vypadla z kolotoča tréningov a zápasov v úlohe hráčky, pri milovanom športe zostala. Hodnotí to ako veľmi užitočnú, zaujímavú aj zábavnú skúsenosť.

„Zobrala som úlohu vedúcej družstva pri našich žiačkach, chodila som na tréningy, ktoré mali žiačky spoločne s kadetkami, rovnako som bola na lavičke tímu na domácich zápasoch a absolvovala som výjazdy žiačok vonku za súperkami. Bola to naozaj cenná skúsenosť pri ostrieľanom trénerovi Róbertovi Kaidovi staršom. Bolo to zaujímavé, chvíľami aj veselé. Mala som možnosť spoznať vodné pólo z tej druhej strany ako členka realizačného tímu. Najťažšie bolo zmeniť prístup k dievčatám, už sme neboli spoluhráčky, ale náš vzťah sa presunul do roviny trénerka-hráčky. Celkom sa nám to všetkým podarilo, rýchlo sme si na seba zvykli, aj na túto zmenu. Dievčatá museli akceptovať, že som pravá ruka trénera Kaida, že to je na prvom mieste a naše kamarátstvo s tým nemôžeme miešať. Baby mi to uľahčili, pretože počúvali a plnili pokyny. Páčilo sa mi aj to, ako sme spoločne s celým kolektívom prežívali chvíle veľkej radosti po víťazstvách, ale aj utieranie sĺz na smutných tvárach našich dievčat po prehrách,“ povedala pochvalne Janka Bružeňáková.

Zdôraznila, že po tejto skúsenosti ju ešte viac lákala trénerská práca. A aj v nej v našom klube pokračuje. V nedokončenej sezóne 2019/2020 pracovala s našimi najmenšími ratolesťami v prípravke Modrých Drakov, teraz v lete sa pre zmenu angažuje ako športová inštruktorka a animátorka v táborových kempoch nášho klubu. „Určite si urobím aj trénerský kurz. Popri Robovi Kaidovi som tiež zažila super školu, veľa vecí mi vysvetlil, veľa som sa pri ňom naučila, som mu za to povďačná. Moje poďakovanie rovnako patrí aj prezidentovi nášho klubu Ľubomírovi Myndiukovi a viceprezidentke Alene Harčarikovej, ktorí mi tiež dosť pomohli v mojom neľahkom období. Teraz sa im to mojou prácou v klube snažím splácať. Verím, že sme takto všetci spokojní,“ povedala Janka Bružeňáková s úsmevom.

Potešujúci je však aj fakt, že po dlhšej odmlke, spôsobenej jednak zdravotnými problémami a následne aj pandémiou koronavírusu, sa chce Janka znova vrátiť do vodnopólovej bránky. „Rada by som znova začala s tréningami. Moje zdravotné problémy ustúpili, dlhšia pauza mi pomohla,“ dodala na záver.