Branislav Ďurčov: Vrátil som sa domov

Hlavným trénerom prípravky v našom klube je 29-ročný Branislav Ďurčov. K Modrým Drakom sa vrátil po niekoľkoročnej prestávke, pričom zdôrazňuje, že z nových pracovných úloh v našom klube je nadšený.

 Po akom dlhom čase si znova v našom klube?

„Po piatich rokoch. V klube Modrých Drakov som potiahol sezónu 2013/2014, keď som bol trénerom dievčat a bol som vedúcim nášho seniorského mužstva, ktoré vtedy získalo majstrovský titul v slovenskej extralige. Na ďalšie dva roky som si dal úplnú pauzu od vodného póla, pracoval som mimo oblasti športu a potom som bol trénerom prípravky a tímu do 11 rokov v Hornets.“

S čím všetkým súvisel tvoj opätovný príchod k Modrým Drakom?

„V lete ma oslovilo vedenie klubu na čele s prezidentom Ľubomírom Myndiukom a viceprezidentkou Alenou Harčarikovou, predostreli mi zaujímavú ponuku a pracovnú víziu, ktorá ma ihneď zaujala. Súhlasil som s ňou, pretože s Modrými Drakmi sa môžem pracovne realizovať aj posúvať. Ja to beriem tak, že som sa vodnopólovo vrátil domov.

 

Dostal som možnosť pracovať s prípravkou klubu, nazbierať nové deti, ktoré majú záujem o plávanie a vodné pólo, mám možnosť podieľať sa na výchove novej generácie košických vodných pólistov a pólistiek. Práca s deťmi ma nesmierne baví a napĺňa, je skvelé vidieť ich radosť, ako postupne napredujú a ako sa zlepšujú.“

Branislav Ďurčov: Vrátil som sa domovAko vyzerá práca s deťmi v prípravke a tréningový proces?

„Prípravka nášho klubu je rozdelená na dve skupiny. V tej prvej sú deti, ktoré už vedia plávať a udržia sa na vodnej hladine, ovládajú základy a nepotrebujú plávacie vesty. V druhej skupine sú úplní začiatočníci, teda deti, ktoré majú vo vode vesty, učíme ich plavecké základy. Deti sú vo vekovom rozpätí od 5 do 8 rokov.

Každá skupina má na tréningu vždy dvoch trénerov, okrem mňa sa tejto práci venujú aj hráči nášho mužského seniorského tímu Tomáš Orem, Marián Tkáč a Erik Haluška, plus aj Janka Bružeňáková. Je super, že sa aktívni hráči nášho klubu chcú venovať aj trénerskej práci. Deti trénujú trikrát týždenne, vždy hodinku v podvečernom alebo večernom čase.

Kto má záujem prihlásiť svoje dieťa, pokojne nech nám zatelefonuje na číslo 0904 399 999 alebo nech sa e-mailom informuje na adrese modridraci@modridraci.sk. Každé dieťa si najprv môže vyskúšať nezáväzne náš tréning, či sa mu to bude páčiť. Neplavcov sa snažíme opatrným, ale zároveň aj zábavným a milým spôsobom zoznámiť s vodou.

Je dôležité, aby sa dieťa nebálo vody, aby vedelo bez obáv ponoriť hlavičku pod hladinu. Deti postupne učíme základy plaveckých štýlov – kraul, prsia a znak. U detí, ktoré už vedia plavecké základy a nepoužívajú už vesty, sa snažíme zdokonaliť techniku ich plávania, ale aj vytrvalosť či rýchlostné parametre. Deti v prípravke sa ešte nedostávajú do kontaktu s vodnopólovou loptou, ešte je na to skoro. Až po opustení prípravky a presunu do tímu do 11 rokov naši mládežníci už privoňajú k vodnému pólu a jednotlivým zručnostiam. Majú vtedy osem-deväť rokov.“

Spolu s Miroslavom Wagnerom máte na starosti aj novoformujúci sa tím Modrých Drakov do 11 rokov. 

„Do kádra pribudlo v porovnaní s minulou sezónou šesť-sedem nových hráčov. Káder sa stretáva na tréningoch každý deň počas pracovného týždňa. Družstvo sa ešte len formuje, snažíme sa o jeho herné napredovanie. Sme však trpezliví, preto sme náš tím neprihlásili do decembrových Zimných majstrovstiev Slovenska v tejto vekovej kategórii.

Pre našich mladíkov by to bolo zbytočne skoro, chceli sme predísť tomu, aby ich od vodného póla zbytočne neodradili prípadné vysoké prehry proti súperom, ktorého hráči sa venujú vodnému pólu dlhšie a majú tak výkonnostný náskok.

Spolu s Mirom Wagnerom máme víziu, že od januára sa náš tím zapojí do oblastnej súťaže v rámci východoslovenského regiónu, no a v lete sa už určite predstavíme na Letných majstrovstvách Slovenska do 11 rokov. K tomuto júnovému turnaju bude smerovať naše spoločné snaženie a práca.“

Pri našom seniorskom tímu figuruješ ako asistent hlavného trénera Róberta Kaida staršieho. Vnímaš to ako bonus k práci s mládežníckou základňou nášho klubu?

„Určite áno. Možnosť byť súčasťou realizačného tímu seniorského tímu nebola najprv témou pri našich debatách s vedením klubu, ja som ale rád, že sa to takto vykryštalizovalo. Môžem sa niečo nové naučiť, nazbierať cenné skúsenosti od takého trénera, akým je Robo Kaid. Navyše, som aj v súťažnom kolotoči zápasov, ktoré ja nesmierne prežívam a veľmi ma to baví.“