Ako sa dá čo najrýchlejšie a najúčinnejšie naučiť plávať kraul

Ak ste plavec, tak istotne viete, že základným  plaveckým štýlom je kraul. Každý, kto sa učí plávať, mal by začať práve kraulom. Napriek tomu mnohí z nás začínali s plávaním pŕs, alebo kombináciou krauliarskych rúk  s nohami „na žabku“. Prečo to tak je? Je kraul tak zložitý a náročný? Ako ho správne plávať? Ako pri ňom dýchať? O tom, že kraul je kráľ plaveckých štýlov v bazéne, jazere i mori sme sa rozprávali s Ľubicou Sabolovou, ktorá vedie prípravku a plavecké kurzy v Košiciach pre ŠKP Modrí Draci.

Ako sa dá čo najrýchlejšie a najúčinnejšie naučiť plávať kraulĽubica, skúste nám povedať, ako sa dá čo najrýchlejšie a najúčinnejšie naučiť plávať kraul?
Tak ako všetko. Je potrebné, aby človek trénoval s radosťou a pravidelne. Vraví sa, že opakovanie je matka múdrosti. Ja by som si to dovolila rozšíriť aj na šport. Tréning robí majstra. Ak sa chce človek naučiť čo najrýchlejšie plávať kraul, pracovať na technike je viac ako potrebné. V neposlednom rade musí každý počítať aj s potrebnou dávkou trpezlivosti. Postupne, ak sa tréningy opakujú, prichádza pri plávaní k takzvanej automatizácii pohybu. Ak sa k tomu pridá zlepšená kondícia, ako sprievodný efekt pravidelných tréningov, zdatný plavec je na svete.

Prečo je dôležité naučiť sa techniku kraul, resp. začínať práve kraulom?
V prvom rade chcem poznamenať, že kraul sa považuje za najľahší plavecký štýl. Práve od kraula sa potom odvíjajú ďalšie štýly. Pozícia tela, dýchanie, koordinácia nôh a rúk pri kraule nám slúžia ako odrazový mostík pre ostatné štýly a ich zvláštnosti. Kraul je tiež považovaný za jeden z najúčinnejších a najefektívnejších štýlov plávania. Je TOP medzi štýlmi. A keďže máme za rohom leto, oplatí sa pripomenúť, že najviac kalórii spálime práve pri kraule. U nás však ešte stále prevláda verejnosť, ktorá preferuje PRSIA, vzhľadom na spôsob plávania tohto štýlu. Často môžeme vidieť plávanie pŕs bez ponárania hlavy pod vodu a spoločné diskutovanie s plaveckým partnerom vo vode :). To by ste pri kraule iba ťažko realizovali.

Kraul je kráľ plaveckých štýlov v bazéne, jazere i mori

Akú úlohu pri plávaní štýlu kraul zohráva dýchanie? Dá sa takto slovne popísať technika správneho dýchania pri kraule?
Dýchanie zohráva jednu zo základných úloh, keďže je to súhra nôh, rúk a dýchania. Bez správneho dýchania nefunguje štýl ako kompletný. Aj keď sú ľudia, ktorí hlavu do vody nedávajú a pohybujú len rukami a nohami. Tu však treba upozorniť na to, že následne dochádza k namáhaniu chrbtice a po čase takéto plávanie môže byť viac na škodu ako úžitok. To je tiež dôvod, prečo techniku dýchania ukazujeme už na prvej skúšobnej hodine, ktorú si vieme dohodnúť s každým jedným záujemcom.
Dýchanie vo vode je komplexnejší proces, preto je potrebné naučiť sa dýchať vo vode správne. Naše dýchanie na suchu je odlišné, je totiž nepodmienené. Nerozmýšľame pri ňom, kedy a ako sa nadychujeme. Naopak, dýchanie vo vode musíme cibriť, až automatizovať a každým tréningom sa snažiť prejsť dlhšiu vzdialenosť na jeden nádych.
Až vtedy, keď docielime správne praktizovanie dýchania vo vode si uvedomíme, ako sa nám komfortne pláva. Zistíme, že sa tak skoro nevyčerpáme a nezadychčíme.

Kraul je kráľ plaveckých štýlov v bazéne, jazere i mori

Koľko asi priemernému človeku trvá, kým sa naučí správne plávať kraula? A nepýtam sa len na deti. Ja napríklad stále tento štýl neovládam. Mám z neho trochu strach. Vie sa aj dospelý, ktorý má zažité zlé návyky naučiť správne plávať kraula?
Ťažko zasa konkretizovať, ale skúsme to. Všetko závisí od koordinácie a telesných predispozícií (všeobecná fyzická príprava)  daného človeka na jednej strane a od disciplíny, prístupu a vôle na strane druhej. Zaujímavé je, že v našich končinách veľa ľudí plávanie kraula neovláda. Zvládajú prsia, znak, ale kraul im akosi nesadol, zrejme práve kvôli nesprávnym návykom dýchania. Je to škoda, pretože ako som spomínala vyššie, je to jeden z najlepších plaveckých štýlov, ktorý posilňuje celé telo.

Ľubici ďakujeme za rozhovor. Ak sme vás inšpirovali k myšlienke, že by ste radi začali správne plávať, kontaktujte klub ŠKP Modrí Draci Košice. Okrem toho, že v klube združujú hráčky a hráčov vodného póla, vedú i kurzy plávania. Ak máte doma deti, tak počas prázdnin môžete využiť letné tábory a kempy, kde okrem iného prebieha aj spomínaná výučba plávania.